Arabalarda Rot Balans Ayarı - Dynobil Oto Ekspertiz

Arabalarda Rot Balans Ayarı

Hayalinizdeki Aracı Güvenle Alın

 

Rot ve balans birbirinden ayrı iki kavramdır ve aracımız için pek farkında olmasak da çok büyük bir öneme sahiptir. Her bir kavramı tek tek açıklamak gerekirse arabalarda rot ayarı siz aracın içinde direksiyonu çevirdiğinizde tekerleklerinizin de aynı yöne bakması demektir. Yani rot ayarı sayesinde direksiyonu çevirdiğinizde tekerleklerde direksiyonunuzu çevirdiğiniz yöne doğru bakar. Bununla bağlantılı olarak araç da tekerleklerin baktığı doğrultuda harekete geçer. Balans’ı açıklayacak olursak aracınızın tekerleklerinin doğrultularının birbirine eşit olmasını ve tekerler aralarındaki açıların da birbirlerine eşit olmalarını sağlar. Rot balans ayarını aracınıza yaptırmanız sizi yolculuk esnasında güvenli tutacak ve aracınızın herhangi bir şekilde sağa doğru veya sola doğru yatkın bir şekilde ilerlemesinin önüne geçmiş olacaktır. Aynı zamanda bu ayarı yapmanızla birlikte yolda karşılaşacağınız çukurlar sizi bu ayarı yapmamanıza nazaran daha çok sarsmayacak ve direksiyon hâkimiyetinizin belli bir kısmını kaybetmenizi ya da tamamen direksiyon hakimiyetinizi kaybetmenizin önüne geçecektir. Hal böyleyken çıkılacak olan yolculuklardan önce yapılacak olan bu ayarlar sayesinde hayatınızı güvence altına alacak ve gitmek istediğiniz yerlere aracınızdan yana bir problem olmadan gönül rahatlığıyla gidebileceksiniz.

Rot Balans Ayarı Nedir?

Sahip olduğunuz araçların ön lastiklerinin yönü ve ağırlık olarak eşit olmalarına rot balans ayarı deriz. Rot ayarlarıyla birlikte aracınız tekerleklerinin birbirine eşit uzunlukta olmasını sağlarsınız. Balans ayarıyla birlikte ise aracınızın tüm tekerleklere eşit ağırlıkta dağılmasını ve araçta bir dengesizlik oluşmamasını sağlarsınız. Rot balans ayarını yapacak olan kişilerin alanında uzman kişiler olması gerektiğini ve bu konuda uzman kurumları seçmenizin aracınızın ve dolayısıyla kendinizin sağlığı için büyük bir önem taşıdığını vurgulamak isteriz. Rot ayarını yaparken aracınızın markasına göre lastik basıncına dikkat etmenizde fayda var. Balans ayarında ise jant bilgilerinizin doğru girildiğinden emin olmanız ve aracın ağırlığının dört teker üzerine eşit bir şekilde dağıldığından emin olmanız da yine sizler için çok önemli bir husustur. Tabii bu ölçümleri yapacak olan cihaza aracınızın lastikleri ve jantları iyi şekilde bağlanmalı ve verilerin güvenilir ve net bir şekilde alındığından emin olunmalıdır.

Rot Balans Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Öncelikle uzun yola gidecek sürücülerin ardından şehir içinde sürekli araç kullanan sürücülerimizin rot balans ayarlarını yaptırmaya özen göstermeleri gerekmektedir. Rot balans ayarı yapılmayan bir aracın hızını yükselttikçe (100 km ve üstü) direksiyonunda titremeler meydana geleceğini ve sürücünün direksiyon hâkimiyetinin zayıflamasına hatta hıza ve yol koşullarına bağlı olarak direksiyon hâkimiyetini tamamen kaybetmesine bile neden olabilir. Balans ayarı bozuk alan araçlarda aracın ağırlığı dört tekerleğe de eşit olarak dağılmadığından dolayı sürücüye aracın, yoldan çıkacakmış gibi bir his vermesine neden olur hatta hızın artması ile birlikte araç yoldan çıkabilir. Balans ayarının bozuk olmasıyla birlikte daha nice problem yolda sizleri beklemektedir. Bunlardan bir diğeri de balans ayarının bozuk olmasından dolayı lastiklerin eşit dönüş yapmayacağı ve bundan dolayı sürüş esnasında aracın, yoldan bağımsız ilerlemesine ve hatta aracın zıplamasına dahi neden olur. Bu saydığımız nedenler aynı zamanda sizlerin can güvenliği açısından da göz ardı edilmeyecek cinsten sebeplerdir. Bunlara ek olarak bir de gerekli ayarlamaların yapılmaması sonucunda lastiklerin ömrünün normalinde kısa olması eklenecek olursa bu ayarlamaların zamanında yapılmaması sizlere maddi ve manevi bir zarar verecektir.

 

Nerede Rot Balans Ayarı Yapılır?

Bahsettiğimiz gibi rot balans ayarı sizlerin ve dolayısıyla aracınızın sağlığını korumakta. Ancak ben rot balans ayarımı yaptırmama rağmen hala aracımda bahsettiğiniz sorunlar oluşuyor aracım yoldan çıkıyor, ya da aracımla hızlandığımda zıplamalar meydana geliyor lastik ömrü çabuk bitiyor diyebilirsiniz. Bunun da en temel sebebi rot balans ayarını alanında uzmanlaşmamış ve belki de ilk deneyimlerini sizin araçlarınız üzerinde deneyen kişilere yaptırmış olmanız ya da kurumsallaşmış bir firmanın ilgisiz çalışanları tarafından bu mağduriyeti yaşamış olabilirsiniz. Dynobil Oto Ekspertiz sizlere ve aracınıza gereken ilgiyi gösteriyor, aracınızın tüm Rot balans ayarlarını en kısa sürede ve en verimli şekilde alanında uzman kişiler tarafından inceliyor ve araçlarınızı belirli testlerden geçirdikten sonra sizlere teslim ediyor. Gelişen teknolojiye ayak uyduran ve tabiri caizse araçların dilinden anlayan ustalar ve uzman ekiple birlikte araçlarınızın bakımlarını ilgiyle yapan bu kuruma araçlarınızı güven ile teslim edebilirsiniz. Dynobil Oto Ekspertiz sizlere en kaliteli hizmeti sunacaktır.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak verdiğimiz hizmetle gerek kurumsal gerekse kurumsal olmayan firmalara özel oto ekspertiz satışları gerçekleştiriyoruz. Kaliteli malzemelerle imal edilen cihazlarımız aynı zamanda son teknolojik donanımlara sahiptir. Fiyat aralığı olarak sunduğumuz uygun fiyat politikası sayesinde en fazla tercih edilen oto ekspertiz firması olma özelliğini de elimizde bulunduruyoruz.

Dynobil Oto Ekspertiz Firması olarak ülkemiz genelinde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlıyoruz. Özellikle kurumsal firmalar için yaptığımız özel çalışmalar ve özel ekspertiz cihazları sayesinde müşteri portföyümüz hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye Çapında Güvenilir Oto Ekspertiz Noktaları

Özellikle vurguladığımız gibi oto ekspertiz sektöründe güven en temel olgudur. Ekspertiz sırasında yapılacak en ufak hata ya da cihazlardan kaynaklanan hatalı test işlemi sonucunda insanların mağdur olmasına sebebiyet verilebilir. Bu gibi durumlar insanların o firmaya karşı olan güvenini sona erdireceği için firmanın da sonu anlamına gelecektir.

Sizde, bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına ülke çapında farklı farklı bölgelerde 90’dan fazla firmaya ekipman sağlayan Dynobil Oto Ekspertiz Firması‘yla çalışabilirsiniz. Son teknolojiye sahip ekipmanlarıyla uygun fiyat aralığında hizmet politikasını benimseyen Dynobil Oto Ekspertiz Firması Türkiye genelinde 2 Milyondan fazla müşteri, 5 Milyondan fazla araç testi kapasitesinde hizmet veriyoruz.

Bilgi Almak İster Misiniz?

Profesyonel Yaklaşım ve Kaliteli Ekspertiz Hizmeti mi Arıyorsunuz?

Hemen Dynobil İle İletişime Geçin.