fbpx
image-text

Araç Nasıl Satılır

 

Günümüzde ikince el araç pazarı oldukça hareketlidir. Bu pazardan kimileri ticari olarak para kazanmakta iken kimileri ise eskiyen aracını satıp model yükseltmek istemektedir. Araba satmak isteyenler için aracını kısa sürede satmak istemesi doğal bir durumdur. Bazen satışa çıkarılan araç uzun süre satılmayabilir.

 

1- İlan Vermek

 

İlk olarak yapılması gereken satmak istenilen aracı meşhur ilan sitelerin vermek olacaktır. Bu siteler içerisinde en meşhur olanı sahibinden diye bildiğimiz ilan sitesidir. Her şeyden önce bu tarz sitelerde bir üyelik almak gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aynı anda farklı ilan sitelerine ilan vermemek olacaktır. Çünkü bu durumda dolandırıcı olma ihtimali düşünülecektir. Ayrıca ilan verirken dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar ve ilkeler vardır. Eğer bu ilkelere göre ilan verilirse araç daha hızlı satılacaktır

– Aracın bilinen bütün ayrıntıları yazmak

 

– Aracın elde olan bütün belgelerini paylaşmak

 

– Ekspertiz raporunu varsa paylaşmak

 

– Aracın vergilerini ödemiş olması ve bunu paylaşılması

 

– Aracın fiyatını piyasanın çok üstünde belirlenmemesi ve fiyatının sürekli değiştirilmemesi.

 

– Bakım durumunun belirtilmesi

 

– Aracın kaçıncı sahibi olduğunun belirtilmesi.

 

– Aracın tamir gerektiren durumu varsa belirtilmesi.

 

– Yakıt durumunu belirtilerek az yakıyorsa aracın övülmesi.

 

– Araçta ekstralar varsa belirtilmesi.

 

– Aracın her daim temiz tutulması. Kaporta, iç döşemelerin ve motor aksamının temizliğinin ihmal edilmemesi.

 

– Araçta olmayan bir şeyin varmış gibi söylenmemesi. Kısacası samimi ve dürüst olunması.

 

2- Aracı Araba Pazarına Çıkarmak

 

Hafta sonları şehirlerin bazı bölgelerinde araba pazarları kurulmaktadır. Bu pazarlara binlerce insan gelip satışa çıkarılan araç içerisinden kendine uygun olan aracı aramaktadır. Bir hafta sonu aracı bu pazarlara çıkarmak araç satmak için oldukça etkilidir.

 

3- Araca Satılık Tabelası Takmak Kalabalık şehirde göz önünde olmak aracın satılmasını hızlandıracaktır. Aracın ön veya arka camına satılık levhası koyarak şehirde araca talip olacak insanların dikkatini çekmek araç satmak için etkili bir yöntemdir.

 

4- Aracın Satılık Olduğunu Akraba ve Arkadaşlara Söylemek Aracın satılık olduğunu akraba ve arkadaşlara söyleme müşteri potansiyeline ulaşma yolunda oldukça etkilidir. İnsanlar araç aradıkları zaman birbirlerine danışmakta ve bilgi alışverişi yapılmaktadır. Arabanın satılık olduğunu bilen insanlar bu noktada referans olacaktır.

 

5- Galeriye Satmak   Galericiler her ne marka ve model olursa olsun her türlü araç alım-satımı yapmaktadır. Eğer acil nakit ihtiyacı varsa ve bunu karşılamak için araç satılmak isteniyorsa bir galericiye gitmek en hızlı yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi Almak İçin Şimdi Arayın!