fbpx
image-text

Araç Sigorta Fiyatları Ne Kadar

 

Araç trafik sigortası, trafikte yer alan bir aracın herhangi bir kazaya karışması durumunda, kazaya karışan karşı tarafın aracının maddi veya manevi masraflarını karşılamaya yönelik olarak düzenlenen ve her araç sahibinin yaptırmasının zorunlu olduğu araç sigorta türüdür.

 

Araç trafik sigortasını yaptırmak zorunludur, zira trafik sigortası olmayan araç sürücüleri trafiğe çıkamazlar. Zorunlu araç trafik sigortası, sürücünün kendi aracına ait masrafları karşılamakla hükümlü değildir. Yalnızca karşı tarafın aracına ait masrafları karşılar. Bu sigortanın kapsamı yalnızca Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Sigortası yapılan araç araba sınırı geçtiği andan itibaren bu sigorta geçerliliğini kaybeder.

 

Zorunlu Trafik Cezası Yaptırmamanın Cezası

 

Araç trafik sigortasını yaptırmayan sürücüler veya trafik sigorta süresi dolan sürücüler trafikten men edilme cezası ile karşı karşıya kalabilir. Çevirmede polise yakalanan ve sigortasının olmadığı anlaşılan araçlar; Anında trafik şubeye bağlı yakın bir otoparka çekilerek trafikten men edilir. Araç sahibinin yolda cezayı ödeyip yoluna devam etmesi söz konusu değildir. Aracı bu otoparktan çıkartmak için ise trafik sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Sigortası yaptırılan araç otopark görevlilerine gerekli bilgi verilerek trafik sigorta tescil belgesini onaylatır ve daha sonra araç sahibi aracın sigortasız trafiğe çıkmasından dolayı kesilen cezayı öder. Araba otoparkta kaldığı süre boyunca otopark ücreti yazılır. Araç sahibi aracını çıkartırken bu otopark ücreti ne kadar yazıldıysa onu da ödeyerek otoparktan ayrılır.

 

Trafik Sigorta Ücretleri Ne Kadar?

 

Yeni düzenlenen yasa ile birlikte trafiğe ilk defa çıkacak araçlar için belirlenen trafik sigorta bedeli 1.007 TL olarak belirlenmiştir. Trafikte aktif durumda olan araçlar için belirlenen fiyatlar ise her kademeye göre değişiklik göstermektedir. 1. Kademeden 7.kademeye doğru oluşturulan bu sistemde 1. Kademe, hasarı en yüksek boyutta olan araçları simgelemektedir. 7.sıra ise hasarı en az olan veya hiç kaza yapmayan araçları simgelemektedir. 4.kademe ise; İlk defa trafiğe çıkacak araçları kapsamaktadır. Sigorta bedelleri arabanın hasar durumu ölçülerek çıkarılmaktadır.

 

Trafiğe giren bir araç, sisteme geçtikten sonra 1 yıl içerisinde eğer hiç kaza yapmazsa, ilk yıl için , ikinci yıl kazasız geçirirse %30 ve üçüncü yılı da kazasız geçirirse %45 sigorta indirimi alır. 7. Basamak 3 yıl kazasız araç kullanan kişileri kapsıyor. Sisteme kaydı itibari ile ilk yıl kaza yapanlar %50, ikinci yıl kaza yapanlar 0, üç yıl arka arkaya kaza yapanlar ise 0 zamlı olarak trafik sigortalarını ödüyorlar.

Aşağıda araçların hasar durumlarına göre trafik sigorta bedellerini yansıtan bir tablo verilmiştir.

 

İstanbul İli Araç Sigorta Ücretleri

 

 1. Kademe 2.137 TL
 2. Kademe 1.710 TL
 3. Kademe 1.282 TL
 4. Kademe 855 TL
 5. Kademe 727 TL
 6. Kademe 599 TL
 7. Kademe 470 TL

 

Türkiye Geneli Araç Sigorta Ücretleri

 

 1. Kademe 2.015 TL
 2. Kademe 1.612 TL
 3. Kademe 1.209 TL
 4. Kademe 809 TL
 5. Kademe 685 TL
 6. Kademe 565 TL
 7. Kademe 444 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi Almak İçin Şimdi Arayın!